Wędzenie jako metoda konserwacji

Główną rolę w procesie wędzenia jest dym. To dzięki niemu mięso i jego przetwory zyskują niezwykły aromat i smak. Dym wpływa także na kolor mięsa. Jest to stara metoda, która ma celu utrzymać mięso i wyroby mięsne w dłuższej świeżości. Zadaniem wędzarni jest zmniejszyć ilość wody w produkcie i przedłużyć czas przydatności do spożycia. Przy okazji mięso zyskuje wyjątkowe walory smakowe.

Innym rodzajem konserwacji mięsa jest jego suszenie. Ta metoda zmniejsza zawartość wody w produkcie ale nie nadaje mu walorów zapachowych czy smakowych, jakie uzyskujemy podczas wędzenia. Wędzarnie mogą stać się wyposażeniem ogrodu. Nie zajmują dużo miejsca. Obok ogrodowego grilla mogą oferować alternatywny smak mięsa. W przypadku wędzarni wykorzystywane jest drewno poszczególnych gatunków drzew. Dzięki temu powstaje dym o specyficznych właściwościach. Tradycyjne wędzarnie nie stosowały osłon na mięso.

Współcześnie można nabyć folie do pieczenia, które mają zastosowanie w wędzeniu. Są wykonane z celulozy. Przepuszczają dym, dzięki któremu możliwy jest proces wędzenia oraz zabezpieczają mięso przed zanieczyszczeniami. Są to materiały ekologiczne, czyli nie zanieczyszczają środowiska naturalnego. Procesowi wędzenia można poddawać dowolne gatunki mięsa. Może być to drób, ryby lub wieprzowina. Samodzielne przygotowanie wędzonych potraw pozwala na uzyskanie naturalnego produktu niższym kosztem niż zakup gotowych przetworów mięsnych w sklepie. Walory smakowe i zapachowe też są bardziej intensywne.