Nie ulega żadnej wątpliwości, że na rynku istnieje wiele rodzajów garnków. Taka różnorodność sprawia, że każdy może wybrać produkt, który będzie najlepiej odpowiadał jego preferencjom. Jak się okazuje mnogość produktów pozwala również na wypróbowanie garnków pod względem ich użyteczności. My wypróbowaliśmy chyba wszystkie dostępne rodzaje, dzięki czemu możemy dzisiaj opowiedzieć Wam o tym, czego nie lubią garnki żeliwne emaliowane. Mamy nadzieję, że informacje, które przekażemy w tym tekście pozwolą Wam użytkować garnki o wiele dłużej, niż dotychczas.
Rozgrzany garnek i zimna woda? Unikaj takich sytuacji
Ile razy, chcąc szybko wystudzić obiad lub kompot, wkładałaś gorący garnek żeliwny do zimnej wody? Zapewne wielokrotnie. Musisz wiedzieć, że takie działanie nie jest dobre dla tego rodzaju naczyń.
Pewnie zdajesz sobie sprawę z faktu, że jedną z zalet garnków żeliwnych emaliowanych jest to, że wolno się nagrzewają, dając potrawie dochodzić powoli i jednocześnie wolno stygną, dzięki czemu potrawa jest ciepła i gotowa do spożycia przez długi czas. Te właściwości sprawiają, że wiele osób stawia właśnie na to rozwiązanie.
Jeśli Ty również kochasz te garnki za te możliwości, musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że nigdy nie możesz poddawać garnków szokowi termicznemu. Dlaczego? Otóż szybkie zalanie lub wstawienie garnka do zimnej wody może sprawić, że jego ścianki popękają, przez co ten nie będzie nadawał się do użytku. Jeśli zatem zależy Ci na długotrwałym użytkowaniu żeliwnego zestawu, pozwól garnkom działać tak, jak zostały zaprojektowane.