Sprawdzone sposoby na przypalony garnek

Usuwanie spalenizny z naczynia do przyrządzania posiłków

Wystarczy chwila nieuwagi i nawet dobre garnki do gotowania mogą ulec przypaleniu. Wówczas moment, w którym przychodzi czas zmywania naczynia oznacza intensywne szorowanie czarnego osadu na jego powierzchni. Jeśli tego nie zrobimy, to prędzej czy później należy pozbyć się takiego garnka. Na szczęście istnieją domowe sposoby na zwalczanie spalenizny, dzięki którym nie będziemy zmuszeni do zakupu nowego naczynia do przyrządzania posiłków.

Najpopularniejsze sposoby na przypalony garnek

Zdecydowanie najczęstszą metodą usuwania spalenizny jest gotowanie przez kilkanaście minut roztworu wody z solą. To zazwyczaj pierwszy sposób, który przychodzi nam do głowy, niestety nie zawsze jest w stanie uporać się z większymi kuchennymi problemami. W takich chwilach można sięgnąć po ryż, który również radzi sobie z przypaleniami. Kilkuminutowe gotowanie na wolnym ogniu może zniwelować ciemny osad. W przypadku większych powierzchni tę czynność warto powtórzyć.

Inne metody domowe na przypalenia

Ocet jest środkiem często polecanym przez gospodynie domowe do likwidowania efektów przypaleń. Niestety skutkami ubocznymi jest nieprzyjemny zapach, a dodatkowo emaliowane dobre garnki do gotowania mogą ulec zmatowieniu. Jeszcze jednym sposobem na uratowanie przypalonego naczynia jest pasta czyszcząca, która nie rysuje powierzchni i jest środkiem stosunkowo tanim. Pamiętajmy, że żadna z metod nie sprawdzi się, jeśli w kuchni posiadamy niskiej jakości garnki.