Garnki żeliwne emaliowane to produkt, który coraz częściej wybieramy jako wyposażenie kuchni. Dlaczego tak się dzieje? Co takie mają w sobie, że gospodynie domowe wprost je ubóstwiają? Odpowiedzi szukajcie w poniższym tekście.
Garnek emaliowany vs garnek żeliwny z powłoką emaliowaną
Zapewne zastanawiacie się, czym różni się zwykły garnek emaliowany od żeliwnego, który wyposażony został w powłokę emaliowaną. Odpowiedź jest niezwykle prosta. Otóż różnią się one między sobą korpusem, z którego zostały wykonane. Jak można się spodziewać – garnki żeliwne wykonano z wysokiej jakości żeliwa. Z czego zatem produkuje się tradycyjne garnki emaliowane? Oczywiście ze stali, która w późniejszym czasie pokrywana jest emalią i odpowiednio wypalana.
Dlaczego zatem warto postawić na garnki żeliwne emaliowane, a nie zwykłe garnki emaliowane? Te pierwsze, oprócz tego, że posiadają właściwości garnków emaliowanych, dodatkowo wolno się nagrzewają i długo utrzymują wysoką temperaturę. Dzięki temu śmiało można przyrządzać w nich potrawy, które wymagają długiego duszenia. Nie musicie przy tym mieć obaw, że pożywienie będzie przywierało do garnka. Tak się nie stanie dzięki powłoce emaliowanej.
Pamiętajcie również o tym, że żeliwo nie lubi szoku termicznego. Jeśli zatem chcecie podgrzać w nim wcześniej przygotowana potrawę, którą przechowywaliście w lodówce, pozwólcie, aby wyjęty z niej garnek doszedł do temperatury pokojowej. Następnie ogrzewajcie potrawę na najmniejszym palniku. Jeśli natomiast chodzi o chłodzenie – róbcie to w warunkach naturalnych. Nie wkładajcie gorącego garnka do zlewu z zimną wodą.