Garnki emaliowane – co w nich takiego niezwykłego? – część I

Garnki emaliowane przewijają się w kuchni od dawien dawna. Używały ich nasze babcie, mamy, a teraz używamy ich my. Choć współcześnie na rynku można spotkać jeszcze wiele innych rodzajów, te chętnie wybierane są za ich właściwości i nietypowy design. Po dziś dzień producenci starają się o to, aby każdy wyprodukowany model przypominał ten babciny garnek, z którego nalewała nam ukochaną pomidorową. Co za tym idzie, na rynku można spotkać różne wzory, które przypominają te babcine. Jedyne, co je różni to wykonanie. Te współczesne są o wiele bardziej wytrzymałe. Emalia, która jest nakładana na podstawę garnka nie odpryskuje tak często i jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Nic zatem dziwnego, że producenci pokusili się, aby stworzyć połączenie nowoczesne, które daje wiele radości. Mamy na myśli oczywiście garnki żeliwne emaliowane, które coraz chętniej wybierane są przez użytkowników.

Prozdrowotne przeznaczenie garnków emaliowanych

Tradycyjne garnki emaliowane zostały stworzone ze stali i kilkukrotnie pokryte warstwą emalii. Skąd bierze się emalia przeznaczona do tego rodzajuu naczyń? Tworzy się ją ze sproszkowanego szkła, dzięki czemu każdy garnek pięknie błyszczy. Mamy nadzieję, że to zauważyliście.

Co wyróżnia emaliowane garnki, bez względu czy ich podstawą jest żeliwo, czy stal? Przede wszystkim to, że nie wchodzą w reakcję z żywnością, dzięki czemu ta nie zmienia smaku. Potrawy są esencjonalne, przepyszne i aromatyczne. Należy również podkreślić, że z powodzeniem można gotować w nich kwaśne potrawy, ponieważ emaliowana powłoka nie rozpuści się pod wpływem kwasu.