Ryż brązowy jako przykład zdrowych węglowodanów

Dzięki szerokiemu wyborowi produktów węglowodanowych, organizmowi można na wiele sposobów dostarczać energię. Niektóre formy są mniej lub bardziej zdrowe. My zajmiemy się prozdrowotnym produktem będącym źródłem węglowodanów złożonych. Jest to oczywiście ryż brązowy, który jest bogaty w składniki mineralne, witaminy i błonnik pokarmowy. Poniżej przedstawiamy charakterystykę ryżu brązowego. 

Charakterystyka ryżu brązowego

Ryż zarówno biały, jak i brązowy pochodzi z tych samych ziaren. Jednak ryż brązowy powstaje w nieco inny sposób. Jego barwa i właściwości są wynikiem jedynie częściowego oddzielania zewnętrznej łuski z ziarna zebranego w czasie seniorów. W ten sposób zachowuje się produkt o naturalnym i pełnoziarnistym charakterze. Ryż brązowy nie jest w pełni czyszczony, jak ma to miejsce w przypadku białego ryżu.

Aby dobrze zobrazować różnice między białym a brązem ryżem, wielu dietetyków posługuje się zestawieniem białej mąki z mąką razową. 

Poza różnicami w wyglądzie, powyżej opisana produkcja przekłada się na większą zawartość witamin i składników mineralnych, znajdujących się częściowo w łuskach. Element ten pozostaje na ziarnie ryżu, wyróżnia się również większą ilością błonnika oraz niższym indeksem glikemicznym. Dlatego dietetycy rekomendują węglowodany w takiej postaci osobom borykającym się z cukrzycą i insulinopornością. 

Ryż brązowy – wartości odżywcze

To, co przekonuje to spożywania brązowego ryżu to kaloryczność. Ilość kalorii jest podobna do białego ryżu. Jednak pomimo zbliżonych wartości kalorycznych to ryż brązowy wyróżnia się większą zawartością błonnika, witamin i składników mineralnych. Nie sposób nie wspomnieć również o niższym indeksie glikemiczny. Ten aspekt jest niezwykle ważny dla osób, które muszą pilnować odpowiedniego poziomu glukozy po posiłku. 

Właściwości ryżu brązowego

Dzięki lepszym parametrom odżywczym ryż brązowy może być świetnym zamiennikiem wobec białego ryżu. Niższa wartość kaloryczna i większa zawartość błonnika może być świetnym źródłem węglowodanów dla osób nie tylko będących na redukcji, lecz po prostu tych chcących dostarczać swojemu organizmowi zdrowe węglowodany niepowodujących ogromnego skoku insuliny.